Adil Kullanım Kotası (AKK) kısmen kalkıyor

929
Adil Kullanım Kotası (AKK) kısmen kalkıyor

1 Mayıs’ta Adil Kullanım Kotası (AKK) kısmen kalkıyor

BTK’nın yaptığı yeni düzenleme sayesinde AKK limiti aşıldıktan sonra internet hızının 3mbps’ye indiren uygulama artık daha farklı.

1 Mayıs 2017 tarihine girdiğimizde internet kullanıcılarını daha rahatlatacak bir uygulama devreye girmiş olacak. Önceki aylarda BTK tarafından Adil Kullanım Kotası’nın Mayıs 2017 gibi düzeltileceği ve 2018 Aralık ayında AKK uygulamasına son verileceği açıklanmıştı.

Adil Kullanım Kotası şu zamana kadar paketiniz yani aldığınız hizmet hızı ne olursa olsun AKK limitiniz dolduktan sonra internet hızınız 3 Mbps’ye düşmekteydi.

Yapılan yenilikler.

adil kullanım kotası paket aşımı sonrası hız kullanımları

akk yeni düzenleme paket aşımı sonrası hız kullanımları

Bazı kişilerin aklında soru işareti oluşuyor buna bir açıklık getirelim.

Örneğin siz 35 mbps hıza sahipseniz, 24-50 arası olan AKN hızına sahip olacaksınız yani 16Mbit/sn

Diğer örnek olarak 8mbit/sn paketinde iseniz üstteki listedeki gibi ilk listede üst sınırdasınız yani 3mbit/sn hızına sahip olacaksınız, 5mbit/sn ‘de yazan alt sınır 8 hızı 8mbit/sn üzeri olan kullanıcılar için geçerli örneğin 9mbit/sn internet hizmetiniz varsa 8 – 16 hız aralığında olmuş oluyorsunuz yani akk aşımında 5 mbit/sn hız aralığını kullanmış oluyorsunuz. Bu uygulama üst paketteki çoğu kullanıcıyı rahatlatmış olacak çünkü 24 mbps ile 8 mbps hıza sahip kullanıcı akk aşımından sonra aynı hızlara sahip oluyorlardı yani 3 mbps.

AKK Nedir?

AKK yani Adil Kullanım Kotası kullandığınız internet paketi ile belirlidir. Paketinizin kullanım kotasına göre, kota aşımından sonra hızınızın servis sağlayıcı firma tarafından bir limite düşürülmesidir. Örnek olarak sizin internet paketiniz 16 mbps hızına sahip ve 50gb kotanız var. Siz bu 50 gb kotayı bitirdikten sonra yani aşımında internet hızınız 3 mbps’ye düşürülür ve bu hızda ay sonuna kadar sabitlenir. Ay başı tekrar hızınız ve kotanız yenilenir.

Adil Kullanım Kotası tam olarak ne zaman kalkıyor?

AKK tam olarak 2018 aralık sonu tamamen kaldırılacak, yani hiç bir zaman akk limiti olmayacak bu kavram kalkmış olacak. Tam tarihi 31.12.2018’dir.