E-Ticarete Başlayacaklar İçin Öneriler

229
E-Ticarete Başlayacaklar İçin Öneriler

E-Ticarete Başlayacaklar İçin Öneriler

Son zamanlarda alışveriş fenomenliği her tarafa sıçramış bulunuyor. Öyle ki artık internet üzerinden bile alışverişimizi oldukça kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Kredi kartımız veya ön ödemeli kartımız ile parayı transfer edip, tek yapmamız gereken kargoyu beklemek olacaktır. Bu anlattıklarım buz dağının görünen kısmı. Görünmeyen ve biraz daha büyük olan kısım ise, alışveriş yapılan e-ticaret siteleri. Günümüzde birçok kişi e-ticarete merak salmış durumda. Gerek markalaşma değeri, gerek getirdiği kar marjı, gerekse köklü bir şirket olma hayali bu sonuca neden olarak gösterilebilir. Tabi ki bunları yapmak, hayal etmek kadar kolay değil ne yazık ki. Yazının devamında, e-ticaret sitesi açmak isteyenlerin yapması gerekenleri anlatacağım.

Sektör Belirleyin

İlk işiniz e-ticaretini yapacağınız sektörü belirlemek olmalı. Tek bir sektöre yoğunlaşmanız başarı oranınızı arttıracaktır. Aynı zamanda e-ticaret sitesi için yaptığınız reklam ve SEO çalışmaları daha etkili olacaktır. Tabi ki sizi kimse illa bir sektöre yoğunlaşmanız hakkında zorlayamaz. Bütçeniz varsa genel e-ticaret sitesi de kurabilirsiniz tabi ki.

Bütçenizi Belirleyin

İkinci yapmanız gereken şey ise, belirlediğiniz sektör hakkında bütçe raporu hazırlamak olacaktır. Maddiyat çoğu şeyden daha önemlidir. Örneğin telefon kılıfı satmaya karar verdiniz. Bu sektör hakkında harcayabileceğiniz miktarı belirlemelisiniz. Bütçenizi hazırlarken, satacağınız ürünün yanı sıra, sitenizin tasarımına, sunucusuna, SEO ve reklam çalışmalarına da para harcayacağınızı unutmayın.

Rakiplerinizi Tanıyın

Sektörü ve bu sektör hakkında harcayabileceğimiz para miktarını güç bela belirledik. Sırada yapmamız gereken şey ise rakiplerimizi tanımak. İşini kaliteli ve olumlu açıdan farklı yapan her zaman kazanır. Ayrıca boşuna dememişler, dostunu yakın tut, düşmanını daha da yakın diye.

İşleme Geçin

Artık harekete geçmenin vakti geldi. Sektörü belirledik, bütçe raporu hazırladık ve rakiplerimizi nasıl geçeceğimizi düşündük. E-ticaret sitenizi açmaya hazırsınız. Fakat yapacaklarınız henüz bitmedi.

Markalaşın

Mutlaka ve mutlaka SEO ve reklam çalışması yaparak e-ticaret sitenizin popülerleşmesi için gerekli olan eylemlerde bulunun. Kaliteli iş yapın, müşteri her zaman haklıdır sözünü uygulayın. Bu gibi aşamalarda kesinlikle sabırlı olmalısınız. Başarı merdivenleri eller cepte çıkılmıyor maalesef.