Scope (Periscope)’da yayın nasıl kaydedilir?

6437
Scope (Periscope)’da yayın nasıl kaydedilir?

Scope (Periscope)’da yayın nasıl kaydedilir?

“Scope (Periscope) canlı yayınları nasıl kaydederim?” sorusu google’da sıkça aranıyor. Bu aramanın nedeni genellikle kişilerin kendi yayınlarını kaydetme isteğinden çok izledikleri yayınları kaydetmek istemeleri gibi görünüyor. Bu yazıda ikisine de değineceğiz.

Scope (Periscope), Twitter ile entegre çalışan bir canlı yayın uygulamasıdır. Bu uygulama ile twitter takipçilerimizin katılabileceği ya da herkese açık canlı yayınlar gerçekleştirebilirsiniz. Bu yayınları Scope (Periscope) kendi uygulaması içinde harita üzerinde göstererek tüm dünyaya servis ediyor.

Scope (Periscope)’da Kendi Canlı Yayınımı Nasıl Kaydederim?

Scope (Periscope) yeni getirdiği bir yenilik ile ekstra bir uygulama kullanmaya gerek kalmadan canlı yayınlarınızı kaydedebiliyor. Fakat bu kayıt sadece 24 saat duruyor ve sonra otomatik olarak siliniyor. Yani eğer canlı yayın kaydını telefonunuza indirmek isterseniz sadece 24 saatiniz var demektir. Canlı yayınlarım menüsüne giderek “film rulosuna ekle” seçeneğini seçmeniz canlı yayın kaydını cihazınıza indirmeniz için yeterli olacaktır.

Başkasının Scope (Periscope) Canlı Yayınını Video Olarak Nasıl Kaydederim?

Scope (Periscope) aynı şekilde başkalarının canlı yayınlarını da 24 saat boyunca kaydetmeye devam ediyor. Bu kayıtları yayını kaçırmış bile olsanız izleyebilirsiniz. Fakat kendi kayıtlarınızı indirdiğiniz gibi kolayca indirmeniz pek mümkün değildir.

Bu videoları kaydetmek için ancak bir ekran kayıt uygulaması kullanabilirsiniz. Yani harici bir uygulama daha indirip, kaydetmek istediğiniz videoyu açıp, ekran kayıt programını çalıştırıp kaydetmelisiniz. Bu iş için bir çok ücretsiz uygulama mevcuttur.

Android işlemcili telefon kullanıyorsanz ve telefonunuz Root’lu ise ; Rec (Screen Recorder) uygulamasını, Root’lu değilse Free Screen Recorder No Root uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer telefonunuz kasıyorsa çözünürlük ayarlarını uygulamadan değiştirebilirsiniz.

Eğer Iphone kullanıyorsanız da ; iRec Lite uygulamasından faydalanabilirsiniz. iRec Lite uygulamasından performans alamazsanız Apple Store üzerinden ayrı bir Mağaza uygulaması indirip Shou ve iRec Beta programlarını deneyebilirsiniz.