SEO Neden Gereklidir?

180
SEO Neden Gereklidir?

Seo Neden Gereklidir?

Search Engine Optimization, SEO açılımıdır. Türkçesi ise arama motoru optimizasyonudur. Google aramalarında üst sıralarda çıkabilmek için yapılan teknik site içi ve dışı optimizasyon çalışmalarına verilen isimdir.

Web sayfasının Google tarafından kolay taranabiliyor olması gerekir. Bunun için sitenizin kod yapısının çok iyi olması gerekir. WordPress gibi platformlar kullanabilirsiniz. Google yavaş açılan web sayfalarıyla fazla uğraşmaz bu nedenle sitenizin açılış hızını arttırmanız önemli. Sitenizin hızlı olması Google tarama oranını arttırır. Robots. txt veya şifreleme kullanarak Google’ın siteye girişini engellememelisiniz. Search Console yani web yöneticisi araçlarına tanıtmak, uygun bir site haritası oluşturarak yapılabilir. İnline javascript ve inline css kodlarına mümkün olduğunca web sayfanızda yer verin. 404 ve 301 yönlendirme ayarlarını iyi yapın. Son olarak web sitenizin mobil kullanımına uygun olduğundan emin olmalısınız.

Site içi ve dışı SEO çalışmaları ile arama sonuçlarındaki rekabette fark yaratabilirsiniz. Sayfanızın içeriği çok öneli kesinlikle web sayfanızda alıntı metinler kullanmayın. Arama hacmi yüksek konuları web sayfanızın içeriğine ekleyin. Etkileyici başlıklar seçemeye çalışın. Başlık sayesinde arama motorunda üst sıralara çıkabilirsiniz. Site içi linkleme yapabilirsiniz. Zararlı backlinkler’den sitenizi uzak tutun yoksa banlanabilirsiniz. Sonuç olarak bir gün web siteniz arama motorundan silinebilir. Doğal olmayan backlinkle Google’dan kendinizi koruyabilirsiniz. Backlink alacaksanız kesinlikle doğal görünümü bozmamaya çalışın.

SEO nedir? i açıkladıktan sonra şimdide, neden gerekli olduğuna değinelim.

Ziyaretçi sayınızı arttırmak, marka adınızı duyurmak ve reklam performansınızı yükseltmeniz için SEO gereklidir.

Google AdWords Reklamları ile sitenizi tanıtabilirsiniz. Facebook reklamları ve diğer sosyal medya kanalları ( Twitter, Linkedin ) ile tanıtım yapmak başka bir seçenek. Satış ortaklığı kanalıyla tanıtım yapmak da mümkün lakin bu sayede yapacağınız satışlarda komisyon ödemek zorunda kalırsınız. Offline reklamlar ise başka bir seçenek, televizyon, radyo, gazete gibi. Lakin bu yöntemle sonuç hem daha geç gelecektir hem de sizin için daha maliyetli olacaktır.

Web siteniz varsa ve siz yukarda anlatmış olduğum tanıtım seçeneklerini kullanmıyorsanız, sitenizin diğer siteler karşısında pek bir şansı olmayacaktır. Ne büyüklükte bir şirket olduğunuzun hiç önemi yok, kesinlikle her şirketin SEO danışmalık hizmeti alması şart.

SEO Neden gereklidir bu konumuzda buna değindik dilerseniz, Google’nin yazısına da göz atabilirsiniz https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=tr