WordPress’de Eklentiler Nedir?

185
WordPress’de Eklentiler Nedir?

WordPress’de Eklentiler Nedir?

Dünyanın en çok kullanılan blog tabanlı yazılım sistemi WordPress herkese hazır site sunmaktadır. Hazır sitenin çalışması için ise eklentiler dediğimiz temel parçalar var. Bu eklentiler sayesinde hangi özelliği ek olarak istiyorsak onu siteye ekleyebiliyor. Eklentiler diğer bir ifadeyle İngilizce karşılığı “plugins” olan kavram, adı üzerinde eklemek kelimesinden türüyor. Eklentiler bir sitenin hayati organları niteliğindedir.

Eklentilere sahip olmak için ise WordPress yönetim panelinde “Eklentiler (Plugins)” adı ile bir sekme var. Bu sekme vasıtasıyla WordPress sisteminde yer alan eklentilerin tamamına göz atıp online olarak yükleyebiliyorsunuz. Hem yeni webmasterların hem de ileri seviye proje sahiplerinin olmazsa olamazı olan WordPress, bünyesinde binlerce eklenti alternatifi barındırıyor.

Eklentiler ücretli olanlar ve ücretsiz olanlar olmak üzere ikiye ayrılır. WordPress yönetim panelinden indirilebilen eklentiler ücretsiz olarak sunulur. Bu kısımdan indirilen bazı eklentiler profesyonel versiyonlar için satın alma seçenekleri sunabilir. Eklentileri yönetim paneli haricinde farklı online satış sitelerinden de Premium almak mümkün. Geliştiriciler tarafından hazırlanan bu eklentiler üstün performans ve kod yapısı sebebiyle ilk anda sizden satış ücreti ister. Bu eklentileri indirip sitenize yükleyerek çalıştırabiliyorsunuz.

İnternet teknolojilerinde yaşanan gelişmeler herkesin bir web sitesi olmasını zorunlu kılar hale geldi. Özellikle kurumsal hizmet verenler en azından bir adres ve isim bırakmak için web sitesi açıyor. Web sitesi işleriyle uğraşan webmasterlar için ise kolay kuruluma sahip WordPress ilk akla gelen yazılım oluyor. WordPress PHP tabanlı bir yazılım ssitemidir. PHP eklentiler, bileşenler ve kodlar sayesinde üstün özelliklere sahip bir site hayal değil. WordPress siteler için hazırlanan kullanışlı ve doğru tercih edilmiş temalar site işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır. WordPress eklentiler nedir sorusuna cevap aradık.